ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Antykoncepcja - przegląd metod

Autor: Tosia

Metody antykoncepcji - czy znasz je wszystkie?

Podręczniki dzielą je na mechaniczne, hormonalne, chemiczne, naturalne i chirurgiczne. Ale tu będzie inaczej. Trochę według popularności, trochę według podobieństwa.

Jako pierwsza oczywiście prezerwatywa na penisa, bo jak już pisałam kilka postów temu - powinna być traktowana jako metoda domyślna ze względu na to, że zmniejsza ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową.

Metody hormonalne są również bardzo popularne, bardzo skuteczne i coraz bardziej różnorodne, a nie każdy wie o wszystkich jej rodzajach. Wkładka to z kolei taka metoda ponad podziałami - bywa hormonalna, bywa mechaniczna (ta bez hormonów).

Największą szansę, że znajdziecie coś nowego, macie na slajdzie o metodach rzadkich i dawnych. Niektórzy może przypomną sobie pieniące się globulki, a młodsi mogą zagadać rodziców 😉

Niektórych może zdziwić omówienie stosunku przerywanego jako antykoncepcji i to jeszcze obok metod naturalnych. Zdecydowałam się go opisać, bo pojawia się często w tabletkach ze skutecznością. A co opisania ich razem, to oczywiście, że się różnią: stosunek przerywany przede wszystkim ma średnią skuteczność, a także jest potencjalnie szkodliwy. Natomiast metody naturalne stosowane regularnie i poprawnie mają wysoką skuteczność. Ale mają też trochę wspólnego - nie wymagają żadnej ingerencji zewnętrznej w organizm, są właściwie darmowe, ale zakładają, że pewnych rzeczy w zakresie stosunków nie wolno.

I na koniec o antykoncepcji awaryjnej.

Oczywiście o każdej metodzie można zrobić osobny post. I być może kiedyś tak będzie, ale chciałam mieć też taki przegląd.

Grafika od wspaniałej @doodle_by_jeanette

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu