ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Aseksualność

Autor: Tosia

Ile jest orientacji seksualnych? A może lepiej mówić: psychoseksualnych? A może orientacje to już przeżytek, bo ludzkich pragnień, zachowań i emocji nie da się jednoznacznie uporządkować? Ale co wtedy z nauką, która potrzebuje pewnych kategorii? I co z potrzebą niektórych osób, żeby jednak się jakoś określić?

Ja myślę, że to wszystko da się pogodzić, choć rzeczywiście czasem nie jest łatwo się w tym wszystkim odnaleźć. Czwarta orientacja? Trzy "wcześniejsze" chyba większość kojarzy. Mogą mi się podobać osoby innej płci niż moja (heteroseksualność), takiej samej (homoseksualność) albo dwóch/kilku (biseksualność bywa różnie definiowana). No więc skoro takie są trzy, to czwarta to pociąg do... nikogo. Choć aseksualność jest chyba najbardziej złożona i dlatego zapisałam się na szkolenie stowarzyszenia Stowarzyszenie Asfera - spektrum aseksualności i dlatego powstał ten post.

No i jeszcze co to znaczy "podobać"? Bo przecież osoby aseksualne, choć zazwyczaj nie odczuwają pociągu seksualnego do innych ludzi, to jak najbardziej mogą im się podobać estetycznie i mogą się zakochiwać. I dlatego przydaje się rozróżnianie orientacji seksualnej od orientacji romantycznej.

Ale póki nie zajmujemy się nauką i badaniami, to naprawdę wystarczy nam wiedzieć, że są osoby, które tak mają. Nawet jeśli trudno Ci to zrozumieć, to trzeba to przyjąć i nie próbować nikogo naprawiać. Ale jeśli macie jakieś pytania, to spróbuję odpowiedzieć. A może udało mi się coś jednak rozjaśnić? Bardzo polecam filmik z ostatniego slajdu.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu