ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Burza hormonów, a może neuronów?

Autor: Tosia

Czytając książkę "Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić?", poczułam się trochę (bardziej) jak nastolatka. Takie amerykańskie książki z literami różnej wielkości i z zabawnymi przypisami czytałam właśnie wtedy. Książka jest teoretycznie dla wieku 10-16, no ale wiecie... Mnie się podobała, a ja już dawno sięgam główką ponad stół 😉

Wielki plus za zaznaczenie, że autor będzie mówił rodzicach jako o mamie i tacie, mimo że ktoś może mieć inny układ rodzinny. Ta książka ma pomóc nastolatkom zrozumieć dorosłych i ułatwić im porozumienie. Obawiałam się, że przekaz będzie taki, że młody człowiek poczuje się obciążony pełną odpowiedzialnością za relację ze swoimi opiekunami. Jednak okazało się, że pomaga zrozumieć dojrzewanie, czyli nastolatek_ka lepiej zrozumie siebie, a także sposób funkcjonowania swojego i dorosłego mózgu. I dlatego jest to w takim samym stopniu książka dla dorosłych przebywających z nastolatkami.

Autor co kilka akapitów jakby "zmienia front": raz pisze o tym, co rodzice robią kiepsko albo czego nie rozumieją, a potem znów o tym, co nastolatki mogłyby zrozumieć lub zmienić w swoich zachowaniach. A jednocześnie jest zabawnie!

Właściwie wszystkie rzeczy, do których się przyczepiam, są w rozdziale o zdrowiu psychicznym. Zdziwiła mnie bardzo ogólna definicja stresu: "nieprzyjemne uczucie, negatywny stan umysłu, który ogarnia cię, kiedy doświadczasz czegoś naprawdę niedobrego". Nie spodobało mi się zdanie: "W gruncie rzeczy to właśnie zdrowie psychiczne determinuje, kim jesteś". Można mieć takie odczucie, ale dla wielu osób uwalniające jest zrozumienie, że 'problem to nie ja', że to kawałek moich doświadczeń.

No i niestety jest też takie zdanie: "W walce z problemami psychicznymi pomóc może zdrowy jadłospis". To raczej mocno drugoplanowa sprawa.

I cała książka jest w formie męskiej, ale to już uwaga do polskiego tłumaczenia.

Plusów jest zdecydowanie więcej, mądrych rzeczy także. Dlatego zdjęcia dziś wyjątkowo naładowane treścią. A to, co na ostatnim, to dla mnie ciekawa perspektywa! Za konsultację grafik ogromnie dziękuję Alicji, która prowadzi profil: Lubię mózgi, niekoniecznie żywe 💜

Na końcu polecam jeszcze jedną książkę, dla zainteresowanych tematem dojrzewającego mózgu.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu