ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Co jest pedofilią, a co jest z nią mylone?

Autor: Tosia

Niedawno w sieci ukazał się kontrowersyjny film pt. "Leaving Neverland" autorstwa dwóch mężczyzn, którzy twierdzą, że jako młodzi chłopcy byli wykorzystywani seksualnie przez Michaela Jacksona.

Nie będę jednak pisać o filmie, ani o zarzutach, tym bardziej nie będę bawić się w sędziego. Chcę przy tej okazji napisać krótko o pedofilii.

Pedofilia to przede wszystkim zaburzenie preferencji seksualnych. Według seksuologii to sytuacja, w której osoba odczuwa podniecenie seksualne podczas kontaktu tylko lub głównie z dziećmi. Dla seksuologii nie ma znaczenia wiek dziecka, tylko to, że nie weszło ono jeszcze w wiek dojrzewania, czyli nie posiada jeszcze drugorzędowych cech płciowych (dorosłych kształtów, owłosienia, piersi itd). Czasem podkreśla się, że różnica wieku musi wynosić min. 5 lat.

Nie każdy pedofil wykorzystuje dzieci. Może być tak, że ktoś rozpoznaje w sobie pociąg wobec dzieci, ale wie, że to złe i tego pociągu nigdy nie realizuje. Może uczęszczać na terapię, ponieważ do diagnozy wystarczy występowanie fantazji i pragnień.

Nie każdy, kto wykorzystuje dzieci, jest pedofilem. Może być tak, że ktoś odczuwa pociąg do dorosłych, ale z różnych powodów nie potrafi, nie może go zrealizować. Dziecko jest wtedy obiektem zastępczym.

Dlaczego potocznie mówi się czasem, że seks z osobą poniżej 15 roku życia to pedofilia? To "powiedzenie" wynika z tego, że jest to wyznaczony w Polsce prawnie tzw. wiek zgody. Nie wolno uprawiać seksu z osobami poniżej 15 r.ż., ponieważ uznaje się, że taka osoba jest zbyt młoda, by wyrazić świadomą zgodę na współżycie. Dlatego takimi stosunkami interesuje się sąd rodzinny lub prokuratura. Ale osoba, która taki seks uprawia nie musi być pedofilem w sensie medycznym. Najczęściej zresztą ta druga osoba jest w podobnym wieku.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że opisanym wcześniej wykorzystaniem seksualnym nie jest tylko stosunek płciowy. Może to być dotykanie lub zmuszanie do dotykania. Jest też wiele zachowań bez kontaktu fizycznego - np. rozbieranie się lub masturbowanie się w obecności dziecka.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu