ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Cykl miesięczny

Autor: Tosia

Cykl miesiączkowy dotyczy w którymś momencie życia mniej więcej połowy społeczeństwa. Wiecej! Istnienie naszego gatunku ściśle zależy od tego procesu! A wokół tyle niewiedzy i wstydu. Trzeba to zmieniać.

Cykl miesiączkowy to zmiany hormonalne i w funkcjonowaniu wewnętrznych narządów płciowych u osób z macicami. Zaczyna się między 10 a 16 rokiem życia (jeśli Twoja pierwsza miesiączka pojawiła się wcześniej lub jest później i jeszcze jej nie ma - skonsultuj się z lekarzem_ką). Kończy się natomiast między 45 a 55 rokiem życia i nazywamy to menopauzą.

Schemat, na którym tutaj pokazuję wam najważniejsze informacje o cyklu, powstał w ramach mojej współpracy z Fundacją Akcja Menstruacja

Do tych wiadomości chciałabym jeszcze dodać kilka zdań o dniach płodnych. Zazwyczaj zaznacza się je tak jak na tym schemacie, czyli trzy dni "około" owulacji. Ale komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia tylko przez około 24h. Ale po pierwsze najczęściej nie wiemy, kiedy to dokładnie jest. A po drugie, plemniki mogą żyć w drogach rodnych 3 do 5 dni. Dlatego wyliczanie dni płodnych jest szczególnie ważne, jeśli staracie się o dziecko. Ale jeśli chcecie uniknąć ciąży - kalendarzyk, czyli właśnie szukanie (i omijanie) tego dnia, to mało skuteczna metoda.

I jeszcze jedna rzecz. Kojarzycie te żarty, że każdy z nas był kiedyś najszybszym plemnikiem? No to każdy z nas był też kiedyś najlepszą komórką jajową!

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu