ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Czy to prawda, żeby rozmawiać z dzieckiem, gdy zaczyna pytać?

Autor: Tosia

Co klikniesz?

Jest w tym zdaniu trochę prawdy. Na pewno warto odpowiadać, gdy dziecko pyta. Na pewno pytania są dobrym wskaźnikiem, że to ważny temat, że odpowiedź jest potrzebna.

Ale jest też pułapka. Pierwsza: dzieci, które nie pytają. Nie wiem, czy istnieją takie, które by tak nigdy, o nic i nikogo. Wydaje się to mało prawdopodobne, ale na pewno jest wiele takich, które JUŻ nie pytają.

Może kiedyś pytały, ale reakcja rodziców sugerowała, że lepiej tego nie robić. Bo i tak nie ma odpowiedzi albo rodzic tak się zestresował, że aż go szkoda.

A może dziecko nie pyta, bo już wie - niekoniecznie od rodziców - że to temat tabu.

Albo nie pyta, bo nawet nie wie, że nie wie. Bo jak nie wiesz, że coś istnieje, to o to nie spytasz.

Szczególnie przy starszych dzieciach wyobrażam sobie, że ktoś nie pyta, bo mu się wydaje, że wie. A nie wie, wie źle, albo niekompletnie.

Powodów może być na pewno więcej, ale co dalej?

Wtedy możemy tworzyć okazje. To my możemy zacząć pytać:
- A widział_ś...?
- A wiesz, dlaczego...?
- A wiesz, co to jest?

Możemy kupić książkę do wspólnego czytania. O tym, skąd się biorą dzieci, ale też po prostu o rodzinach, relacjach, emocjach... Książki mają też tę zaletę, że zawsze można do nich wrócić. Małym dzieciom łatwiej powiedzieć: "Cytaj!" niż ułożyć pytanie.

I jest jeszcze druga pułapka czekania na pytania. Edukacja seksualna zaczyna się w pierwszym dniu życia dziecka. Zanim zacznie chodzić czy mówić. Jeśli zastanawiasz się, czemu - sprawdź pięć postów temu.

No i czy przy innych tematach czekamy z rozmowami i edukacją aż dziecko zapyta? Czy rozmawiamy o porach roku, bezpieczeństwie, pojazdach, zwierzętach, zdrowiu i tysiącach innych tematów dopiero jak dziecko samo zainicjuje temat?

Obserwujmy życie razem z dziećmi i gadajmy o wszystkim, co zauważymy. Bez dzielenia na sek*ualne i nie, bo sek*ualność (szeroko rozumiana) to życie i jest wszędzie.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu