ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Dla rodziców do przemyślenia...

Autor: Tosia

Przeczytałam kolejną książkę o tym, "Jak rozmawiać z dziećmi o sprawach intymnych". Jest tu trochę rzeczy, z którymi się nie zgadzam, trochę innych rzeczy, które bardzo mi się podobały, ale przede wszystkim jest pewien aspekt, który - szczególnie.

Autorka pisze z ogromnym szacunkiem do przekonań i decyzji rodziców. Sama jest Żydówką, a mimo tego, że jest edukatorką seksualną, ma dosyć sztywne reguły w domu (to moja subiektywna ocena).

Ale wspaniałe jest to, że bardzo zachęca rodziców do przemyślenia swoich poglądów i odczuć związanych z różnymi aspektami szeroko pojętej seksualności dziecka. Sama zadaje im też wiele pytań. I to mnie zainspirowało do dzisiejszych grafik.

Bardzo mi się podobała także wyraźna zasada rozdzielania poglądów od wiedzy. Możesz uważać, że masturbacja to grzech, ale Twoje dziecko powinno wiedzieć, że zgodnie z wiedzą naukową to naturalne i nieszkodliwe zachowanie.

Przy tym autorka zaznacza też wyraźnie, że są takie zachowania czy reakcje, które nie sprzyjają wychowaniu "seksualnie zdrowego człowieka" (np. zawstydzanie).

Na pewno nie jest to lektura obowiązkowa, bo są lepsze, ale zachwyciło mnie też to, że to książka z 2000 roku, która pod wieloma względami brzmi w Polsce bardzo współcześnie (no oprócz rozdziałów o internecie i gazetkach młodzieżowych 😆). Jako że jest to mało znana pozycja, to postanowiłam nie punktować tu wszystkich moich "niezgód", które mam z autorką, tylko dać się zainspirować do takiego materiału. Oczywiście przedziały wiekowe są orientacyjne i różne sytuacje mogą się wydarzać także kiedy indziej.

Jeśli jesteś lub zamierzasz być rodzicem, to czy ta lista wydaje Ci się pomocna? Dużo masz już przemyślane? A może chcesz o coś zapytać?

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu