ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Drag queen

Autor: Tosia

Co robicie w kwarantannie, żeby poprawić sobie humor? Mnie Netflix podpowiedział program RuPaul's Drag Race, czyli jak mówi mój mąż: taki MasterChef, tylko nie gotują.

A co robią? Wiele osób powiedziałoby, że przebierają się za kobiety, ale jak mówi RuPaul - twórca i prowadzący, a przede wszystkim jedna z największych gwiazd dragu: "Nigdy nie udawałem, że jestem kobietą. Ile widzieliście kobiet, noszących siedemnastocentymetrowe obcasy, półtorametrowe peruki i obcisłe sukienki? Nie ubieram się jak kobieta, ubieram się jak drag queen!".

Słowo drag podobno wymyślił sam Shakespeare, bo w jego fachu było spore zapotrzebowanie na mężczyzn w sukienkach 😉 A oznacza to po prostu: dressed as a girl, czyli ubrany jak dziewczyna.

Drag queens są ważnym elementem kultury osób LGBT+. Ponoć podczas zamieszek pod Stonewall pierwszy kamień rzuciła właśnie królowa, a było to symboliczne wydarzenie dla ruchu emancypacji społeczności osób nieheteronormatywnych. Co roku są obecne na Marszach Równości na całym świecie, a w naszym kraju, choć jest ich na nich zazwyczaj kilka-kilkanaście, to zajmują potem połowę zdjęć w dziennikarskich relacjach. Właśnie dzięki temu, że są tak barwne, a według niektórych - kontrowersyjne.

Jest też drag w wersji na odwrót i jego uczestnicy to drag kings.

Warto jeszcze wspomnieć, że osoby, uprawiające sztukę dragu mogą być dowolnej orientacji psychoseksualnej i mogą dowolnie odczuwać swoją płeć, choć raczej większość drag queens czuje się mężczyznami. Gdy są w dragu należy mówić do nich z żeńskimi zaimkami, a gdy nie - męskimi (w programie uznano, że uczestniczkami są królowe, więc używane są cały czas formy żeńskie).

Drag queens nie są transwestytami, tylko artystami. Ich kobiecość jest przerysowana. U transwestytów jest realistyczna i służy albo do poczucia przynależności do drugiej płci, albo do osiągnięcia satysfakcji seksualnej (są dwa rodzaje transwestytyzmu).

Jedną z najbardziej znanych drag queen jest Conchita Wurst znana z występu na Eurowizji kilka lat temu, a pierwszym występem w polskim filmie była piosenka "Sex appeal" wykonywana przez Eugeniusza Bodo w 1937 roku (!)

A program oglądam bynajmniej nie z powodów zawodowych, a dla zachwytu nad umiejętnościami stwarzania iluzji, znajomością mody i sztuki makijażu, a także po prostu dla rozrywki typowej dla wszelkich programów zawierających rywalizację. Aha, ja jestem dopiero po drugim sezonie, więc proszę bez spoilerów 😉Mogę zdradzić tylko, że dotychczas moje faworytki zdobywały drugie miejsce 🙂

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu