ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

"Encyklopedia wychowania seksualnego 7-9 lat"

Autor: Tosia

Ten tytuł pojawia się często. Czasem tylko we wspomnieniach, a czasem wciąż w poleceniach. Postanowiłam zebrać tę serię (a całą nie jest łatwo) i sprawdzić ten fenomen. A poza tym bardzo lubię książki z początku lat 90tych i wcześniejsze.

To musiało być naprawdę przedsięwzięcie. Cztery encyklopedie, wszystkie opracowane przez czworo lekarzy ginekologii, w tym przez Przewodniczącego Światowego Stowarzyszenia Sek*uologicznego, wydane po raz pierwszy (po francusku) w 1973 roku. Kolejne tomy bardzo się między sobą różnią, a jednocześnie są bardzo ciekawe, dlatego będę je omawiać osobno - dziś "najmłodsza".

Jak zwykle w książkach z tamtych czasów zadziwia bezpośredniość. Żadnych dzieci z przytulania, no dobra, trochę o miłości, ale generalnie opis tego, co się dzieje, co gdzie wchodzi itd. Zwraca uwagę wprowadzenie tematu antykoncepcji, fragment o masturbacji czy opis mieszkania młodych osób razem przed decyzją o dziecku.

Jednocześnie książka nie uniknęła pewnych uproszczeń czy wręcz magicznego myślenia. "Mama od razu rozumie, że zaczyna się poród", "mama nie boi się porodu", "dzięki dziecku rodzice (...) jeszcze bardziej się kochają". Nie chodzi o to, że trzeba dzieciom mówić wszystko o bólu porodowym albo kryzysach partnerskich. Ale warto tak mówić (a szczególnie pisać!), żeby to jednak odpowiadało rzeczywistości. Nie tylko jakiejś jednej rzeczywistości, bo oczywiście tak bywa, ale ta książka to nie jest historia konkretnej rodziny, tylko ogólna edukacja.

Mimo to myślę, że ta pozycja może być przydatna nawet i dziś. Głównie dlatego, że nie ma na razie żadnej innej, którą czytałabym własnemu dziecku bez żadnych przeróbek tekstu w trakcie... Pamiętacie ten tytuł? Jak go wspominacie? Jak Wam się podoba taki sposób edukowania i pisania?

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu