ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Interpłciowość

Autor: Tosia

Kilka dni temu weszłam na stronę Fundacji Interakcja, która zajmuje się wsparciem osób interpłciowych oraz szerzeniem wiedzy na ten temat. Przeczytałam ciekawe broszury i obejrzałam kilka ciekawych filmów. Jeden z nich szczególnie mnie zainteresował i Wam też go polecam (na ostatniej grafice). Prowadząca opowiada o byciu osobą interpłciową, a w tym także o tzw. operacjach normalizujących. To operacje, które niestety nadal robi się interpłciowym dzieciom niedługo po urodzeniu, aby upodobnić ich genitalia do jednej z dwóch opcji. Jest to bardzo szkodliwe działanie, niezgodne z prawami człowieka i nie ma żadnego medycznego uzasadnienia, bo w zdecydowanej większości osoby interpłciowe są w zupełności zdrowe!

Chciałabym rozszerzyć tu jeszcze jedną rzecz, która pojawiła się na grafikach. Co to znaczy, że można być osobą interpłciową na wiele sposobów? Można być kobietą z chromosomami XY i jądrami. Można być mężczyzną z chromosomami XXY, powiększonymi piersiami i szerokimi biodrami. Można być kobietą i nie mieć pochwy, macicy, nie miesiączkować. Można mieć macicę i penisa. Albo jądra i jajowody. Można mieć nietypowe genitalia albo takie, które zmienią się w trakcie dojrzewania. Można mieć jeden jajnik i jedno jądro. Lista różnych typów i diagnoz na stronie Fundacji ma 42 pozycje! Dla mnie to wspaniałe, że tak różne osoby wspierają się i działają wspólnie!

I podkreślam raz jeszcze - nie chodzi o to, by koncentrować się na ciele konkretnych osób interpłciowych.

Co ciekawe, można dowiedzieć się o swojej interpłciowości w różnym momencie życia (najczęściej przy narodzinach, podczas dojrzewania i podczas starań o ciążę) lub... nigdy.

Pierwszą szerzej znaną osobą interpłciową w Polsce była Michalina Manios, uczestniczka Top Model. Inną znaną wyoutowaną osobą jest Magda Rakita, a dowiedziałam się o niej, gdy udzieliła świetnego wywiadu do Magazynu Replika. Jest prezeską Fundacji Interakcja i konsultowała ten post (🧡). A dziś jeszcze na dodatek jest Dzień Solidarności z Osobami Interpłciowymi!

Dzielmy się tą wiedzą 💛💜💛

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu