ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Jak rozmawiać z dzieckiem o...

Autor: Tosia

To chyba jedno z częstszych rodzicielskich pytań: Jak rozmawiać z dzieckiem o...? O seksie, o miesiączce, o miłości, o aborcji, o wojnie, o przemocy, o rozwodzie... Trochę jest tych tzw. trudnych tematów.

Nie da się oczywiście zrobić jednego poradnika dla wszystkich osób ani dla wszystkich tematów. Ale doszłam do wniosku, że można zebrać takie podstawowe wskazówki i one są dosyć uniwersalne.

Warto jednak pamiętać, że wychowanie to bardziej pokazywanie sobą niż przekazywanie informacji rozmową. Od pierwszej minuty życia przekazujesz swojemu dziecku wiele informacji na temat relacji, ciała i emocji (a wszystkie trudne tematy są jakoś z tym związane). Przez rozmowy, gesty, czyny, miny, co mówisz do innych i do siebie, no i przez to, o czym milczysz. Dzieci patrzą i słuchają uważnie szczególnie wtedy, gdy nie mówimy do nich.

Bezpośrednie rozmawianie jest oczywiście ogromnie ważne, ale po prostu nie myśl, że dziecko będzie wiedziało o świecie tylko tyle, ile mu powiesz.

To będzie ogromnie ważne, jeśli pokażesz swojemu dziecku, że na trudne tematy można i da się rozmawiać, nawet jeśli nieporadnie. To po prostu ułatwia życie.

Pomocą w powstaniu tego posta była fantastyczna książka "Nowe wychowanie seksualne" Agnieszki Stein. Polecam przeogromnie! Polecam także "Rozwój seksualny dzieci" Karoliny Piotrowskiej.

Miłego rozmawiania z dziećmi!

A jeśli nie masz innych dorosłych, z którymi możesz oswoić trudne tematy, to zapraszam do nowopowstałej grupy na Facebooku: WdŻ dla rodziców.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu