ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

"Bocian czy kapusta? Jak rozmawiać z dziećmi o seksie?"

Autor: Tosia

To czwarta książka, którą czytam na ten temat!

Poradnik podzielony jest na rozdziały: małe dziecko, przedszkolak, wiek: 6-9 i wiek: 9-12. Najlepsze cytaty i moje wskazówki inspirowane książką - na grafikach.

Rozśmieszył mnie trochę początek: "Autorzy książki uważają, że stosunek seksualny to akt pomiędzy dwojgiem dorosłych na zasadzie wzajemnej zgody, a nie pomiędzy nastolatkami zaopatrzonymi w poradnik Radość seksu i pudełko prezerwatyw." Rozumiem przesłanie, zdanie dziwne, ale przede wszystkim... W Polsce to by były bardzo dobrze zaopatrzone nastolatki!

Mam dwa problemy z terminologią. Po pierwsze tłumaczka się uparła, żeby słowo "sex" tłumaczyć cały czas jako "seks", a czasem lepiej byłoby "płciowość" lub "seksualność". Po drugie, autorzy przekonują, że dzieci się nie masturbują. Chodzi im o to, że to zachowanie pełni inną funkcję niż po rozpoczęciu dojrzewania. To prawda. Ale w seksuologii powszechnie mówi się o dziecięcej masturbacji, więc może to wprowadzać chaos. Choć może zmiana tej nazwy ułatwiła by życie edukatorom_kom i wytycznym WHO...

Super, że książka jest zarówno dla otwartych rodziców, jak i dla wstydzących się. Zarówno o dzieciach ciekawskich, jak i tych, które same nie rozpoczynają tematu. Na koniec każdego rozdziału są ciekawe ćwiczenia, zachęcające dzieci do rozważań na temat szeroko pojętej płciowości. Są tam też odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, np. czy dzieci różnej płci mogą się kąpać razem albo czy chłopiec może przebierać się w typowo kobiece stroje (tu w odpowiedzi trochę nie podobają mi się sformułowania "problemy z tożsamością płciową" oraz "zadatki na homoseksualizm", ale sama treść jest ok).

Przede wszystkim książka oswaja temat i daje dużo wskazówek, aby to nie była pojedyncza rozmowa oraz żeby patrzeć na reakcje i dostosowywać ilość informacji do zainteresowania dziecka. Generalnie jest nieźle, dostępna chyba tylko jako używana. Oczywiście czytajcie z włączonymi filtrami, ja nie jestem w stanie wypisać tu wszystkich mniejszych uwag, ale żeby było uczciwie, to ominęłam i trochę minusów, i plusów.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu