ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Jak zostać rodzicem?

Autor: Tosia

Ale to jest ważny post. Nie zdawałam sobie z tego sprawy, jak zaczynałam go pisać, ilu różnych spraw dotyka.

To ogromnie ważne, żebyśmy mówili o tym, że jest więcej niż jedna droga zostania rodzicem. Chciałabym bardzo, żeby to było dla wszystkich oczywiste.

Ten post w dosyć jasny sposób tłumaczy także, jak to jest, że dwie panie mają dziecko albo dwóch panów albo...* W parach różnopłciowych też to bywa przecież różnie.
A dodatkowo jeśli w rozmowie z dzieckiem macie problem ze słowem "seks"... To jak powiecie, że dzieci biorą się też z inseminacji lub z in vitro, to jest duża szansa, że któreś z tych słów wyda mu_jej się ciekawsze niż ten "seks" 😃

Zachęcam do popatrzenia na ten post neutralnie. Tak po prostu jest i są na świecie dzieci, które przyszły na świat różnymi drogami i żyją w różnych rodzinach. Wszystkie są tak samo wartościowe. Dzieci, które przychodzą na świat inaczej niż przez seks, są bardzo chciane i wyczekiwane, warto to podkreślać! Tak, te "z seksu" mogą być nie mniej chciane i wyczekiwane, ale nie ma na ich temat tylu przykrych uprzedzeń...

Zawsze pamiętajmy, że mówimy o realnych ludziach. Owszem, zagadnienie surogacji jest fascynujące z punktu widzenia etyki i prawa. Osoba może być w ciąży z płodem, z którym nie jest w ogóle spokrewniona biologicznie - plemnik i komórka jajowa pochodzą od osób, "dla których" jest w ciąży lub od anonimowych dawców. Kto jest zatem rodzicem? W polskim prawie matką jest "kobieta, która urodziła dziecko". Z ojcostwem sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Te definicje rodzą problemy nie tylko dla osób zainteresowanych surogacją, ale także dla par jednopłciowych i transpłciowych mężczyzn.

Grafika bobasa bez brwi, za to z rumieńcami od: @jeanette.0709

* Rodzinę w układzie: mama, mama, tata, dziecko możemy spotkać w najnowszym numerze magazynu "Replika" w wywiadzie z aktywistką Anną Strzałkowską.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu