ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Kiedy (najpóźniej) zacząć edukację seksualną dziecka?

Autor: Tosia

Zostałam niedawno zaproszona na konferencję dla osób w ciąży i rodziców dzieci do lat trzech. Pomyślałam, że fajnie, bo to możliwość wyjścia z bańki osób, które już mają świadomość, że edukacja seksualna jest ważna i już aktywnie jej szukają.

No i próbowałam wczuć się w sposób myślenia osoby, która (jeszcze) jest poza tą bańką. Wtedy to się można mocno zdziwić, po co w ogóle edukatorka seksualna występuje na takiej konferencji! No bo jak to tak: takie małe dzieci i seksualność?

I wtedy przyszedł mi do głowy tytuł wystąpienia i ten przewrotny sposób szukania odpowiedzi. No bo może nie będę zakładać od razu z góry, że ja na pewno zajmuję się takim ważnym tematem i takim, że to każdy i już powinien się tym zająć? Może spróbujmy wyjść od przeciwnego założenia...

No cóż, i tak ten sposób myślenia doprowadził mnie do tego samego wniosku. Ale może kogoś przekona taka droga rozumowania?

Ciekawe jest też to, że niby seksualność i małe dzieci często nam jakoś do siebie nie pasują, ale jednocześnie temat budzi wiele emocji i pytań. A to o masturbację dziecięcą, a to o nagość w domu, a to o spanie z rodzicami.

Seksualność jeśli chodzi o swój źródłosłów to dosłownie płciowość. I coś w tym jest, bo w pewnym sensie edukacja seksualna zaczyna się w momencie, gdy lekarz_ka patrząc na obraz USG, podaje przyszłym rodzicom przewidywaną płeć dziecka (a precyzyjniej rzecz biorąc, mówi o jego genitaliach). A w głowach przyszłych rodziców pojawiają się w związku z tym emocje, wyobraźnia i oczekiwania... I tak to się właściwie zaczyna.

P.S. Tak, trochę w tym poście mieszam edukację seksualną z wychowaniem seksualnym. Ale na co dzień o tym drugim właściwie się nie mówi, więc wydaje mi się, że tak jest bardziej zrozumiale. A jak kogoś ciekawi to rozróżnienie, to na moim kanale na YT jest film pt. "A ja nie miałem edukacji seksualnej i jakoś sobie radzę - ukryty program wychowania seksualnego".

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu