ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

LGBT+ wyjaśnione!

Autor: Tosia

Z okazji minionej Parady Równości mała przypominajka literek, definicji i flag. To są najczęstsze, ale nie jedyne symbole czy wersje kolorystyczne flag, więc możecie także trafić na inne. Ale te to podstawy. No i oczywiście tęcza, która reprezentuje wszystkich. Także definicje to są te najczęstsze, ale nie jedyne wersje. Każda osoba może mieć swoją, no i rozumiemy i wiemy coraz więcej, a przede wszystkim osoby z grup marginalizowanych są coraz bardziej słuchane.

Na grafikach jest taki "bejzik", ale chcę do niego dopowiedzieć kilka rzeczy. Oprócz orientacji seksualnej, każdy z nas ma także orientację romantyczną (mówi się także o estetycznej i sensualnej). Najczęściej w tym kontekście słyszymy o osobach aromantycznych, ale tak samo są osoby hetero-, homo-, bi- i panromantyczne.

Nie umieściłam na grafikach jednego z pojawiających się rozwinięć literki A (allias) czyli osób sojuszniczych. Dla mnie to jest tak: to miłe, że docenia się ich wsparcie. Ale skrót LGBT+ jest dla mniejszości, które doświadczają opresji. Nawet jeśli uznać, że osoby sojusznicze są mniejszością i że mogą doświadczać jakiegoś rodzaju dyskryminacji z tego powodu, to jest to rzecz, którą zawsze mogą "zostawić w domu". Osoby queerowe nie mogą odpocząć od dyskryminacji.

Dlatego przypominam, choć to powinno być oczywiste: wszystkie osoby LGBT+ są ważne, zasługują na szacunek, miłość i równość ♥️🧡💛💚💙💜

Jestem bardzo ciekawa, czy cokolwiek było tu dla Was nowego i czy wybieracie się na Paradę albo jakiś Marsz? Jeśli nie, to też ok, można sojuszniczyć na różne sposoby 💪🏳️‍🌈

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu