ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

"Mamo, tato, jestem osobą LGBT+"

Autor: Tosia

Chciałabym żyć w świecie, w którym na coming out dziecka rodzic odpowiada: "A, spoko, ale miał_ś obrać ziemniaki, więc do roboty" i to jest wystarczające.

Chciałabym żyć w świecie, w którym niepotrzebne są coming outy, bo przecież osoby heteroseksualne nie oznajmiają nikomu swojej orientacji, tylko mówią: "Mam chłopaka/dziewczynę/kogoś."

(Co nie oznacza, że ten komunikat nie budzi w rodzicach żadnych emocji 😉.)

Chciałabym, ale nie żyję. Ale chcę pomóc w małym kroku w tym kierunku.

Niezależnie od stopnia sojusznictwa i wyedukowania rodzica w temacie - coming out z wielu powodów może być trudną sytuacją dla obydwu stron.

*Myślę, że także rodziców może dotyczyć stres mniejszościowy. Co to jest? To chroniczne napięcie związane z przynależnością do grupy dyskryminowanej, ale rodzice mogą odczuwać stres związany z obawą o dyskryminację swojego dziecka. Bo wiedzą, w jakim świecie żyją.

Dlatego uważam, że warto przeczytać ten post i zastanowić się chwilę nad tym, jak chcę zareagować jako rodzic, jeśli kiedyś będę w takiej sytuacji. Żeby tym lękiem, stresem i ewentualnymi wyrzutami sumienia nie obciążyć dodatkowo dziecka. Bo ta rozmowa ma być o dziecku, o relacji między nami.

Oczywiście te zdania to nie jedyne możliwości. A czasem mogą wręcz nie być odpowiednie. Wiele zależy od kontekstu i wcześniejszej relacji.

I jeszcze jedna ważna rzecz! "Właścicielem_ką" swojego coming outu jest Twoje dziecko. Bez jej_go wiedzy i zgody nie wolno Ci przekazywać tej informacji nikomu. Nie obciążaj jej_go także komunikatami: "Tylko nie mów babci/wujkowi/sąsiadom." To po prostu nie jest Twoja informacja.

A poza tym: Rodzicu, Ty też nie jesteś sam i nie obawiaj się szukać wsparcia - w poście zostawiam nazwy wspaniałych organizacji, na ich stronach znajdziesz dużo wiedzy! Są też grupy wsparcia oraz Telefon Zaufania Lambdy Warszawa.

Chciałabym jeszcze mocno przytulić każdą osobę, która źle wspomina swój coming out przed rodzicami. Jesteście wartościowymi osobami. Nie jesteście sami_e.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu