ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Mity o edukacji seksualnej

Autor: Tosia

A ja na koniec roku szkolnego znowu w temacie podstaw. Ale podstawy są zawsze aktualne i zawsze potrzebne.

Powiem szczerze, najczęściej mnie te mity załamują, więc złapałam moment, kiedy miałam siłę, żeby je powyjaśniać. Oczywiście w wersji "postowej" czyli skróconej. Jakby co - dopytujcie. Jestem optymistką i myślę, że często wiara w te mity wynika nie ze złych intencji, ale z braku wiedzy. I przede wszystkim z tego, że po prostu większość z nas nie miała edukacji seksualnej i nawet koło żadnych takich zajęć nie przechodziliśmy. Większość osób NIE WIE, jak to wygląda. A to oznacza, że łatwo ich przekonać, że wygląda jakoś.

A ja kilka takich lekcji poprowadziłam (no dobra, kilka lat je prowadzę), w kilku brałam udział, trochę o tym przeczytałam, no i przeprowadziłam kilkanaście wywiadów z osobami, które się tym zajmują. Ale wiem, że i tak nie wszyscy mi uwierzą.

W takich dyskusjach, gdy ktoś ma zdanie przeciwne, nie skupiam się na tym, żeby zmienić je o 180 stopni. Skupiam się na tym, żeby wrzucić komuś jakiś nowy kamyczek do jego_j wiedzy, dodać coś nowego, zadać jakieś pytanie, które coś otworzy.

Mam nadzieję, że ten post będzie dla kogoś takim kamyczkiem. Albo ułatwi argumentację tym, którzy są razem ze mną w #teamedukacjaseksualna💪

*W tym temacie polecam lekturę artykułu pt. "Mity na temat edukacji seksualnej w szkołach" na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich artykuł pt. Edukacja seksualna na Wikipedii (nieidealny, ale są źródła) lub raportu UNESCO: International Technical Guidance on Sexuality Education.

**Punkty "radość i przyjemność z dotykania własnego ciała, masturbacja w okresie wczesnego dzieciństwa" oraz "odkrywanie własnego ciała i własnych narządów płciowych" są w dziale "przekaż informacje na temat", a nie w dziale "naucz dziecko". W tym drugim dziale jest np. punkt "wyrażanie własnych potrzeb", co niektórym kojarzy się tylko z potrzebami seksualnymi, ale to ich nieprawidłowa interpretacja.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu