ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Moje dziecko się masturbuje!

Autor: Tosia

Jakiś czas temu opublikowałam post o sprawach związanych z seksualnością, które warto, aby rodzice przemyśleli zanim wydarzą się na ich wychowawczej drodze. Na stories większość z Was odpowiedziała, że czujecie, że nie macie wystarczającej wiedzy o seksualności dzieci, a wszystkie pytania dotyczyły nadużyć seksualnych i masturbacji dziecięcej.

O nadużyciach był post i było też stories, przyszła więc kolei na drugi najpopularniejszy i budzący najwięcej emocji rodzicielski temat.

*Do tego informowania o zasadzie intymności muszę coś dodać. Po pierwsze to nie ma być w formie wyrzucenia dziecka do łazienki, kiedy już zachowanie występuje. Łatwiej jest, gdy to jest informacja podana w neutralnym momencie i w neutralnej formie - nie ze złością czy podirytowaniem, aby nie była odebrana jako kara.

Po drugie - raz na jakiś czas.

I po trzecie, ze świadomością tego, że dzieci do pewnego wieku nie rozumieją jeszcze tego podziału na to, co prywatne, a co publiczne i po prostu tej informacji nie będą umiały wprowadzić w życie. Najczęściej podaje się, że to się dzieje jakoś pod koniec przedszkola.

Jeśli uważnie przeczytacie slajdy pt. "Czy masturbacja bywa problemem", to wywnioskujecie zapewne, że zbiorcza odpowiedź na to pytanie brzmi - nie, masturbacja sama z siebie nie bywa problemem. Bywa problemem kogoś innego albo objawem czegoś, czym warto się zająć, pamiętając, że celem nie jest sprawienie, żeby dziecko się nie masturbowało.

A jako podsumowanie do głowy przychodzi mi, żeby wspomnieć o prawach seksualnych człowieka (słyszeliście o czymś takim?) i o tym, że według specjalistów_ek człowiek ma prawo do przyjemności seksualnej. Prawo do przyjemności brzmi mi jakoś egzotycznie w moim kraju... Ale możemy sprawić, by nie brzmiało egzotycznie w naszych rodzinach.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu