ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

"Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę"

Autor: Tosia

Na podstawie tej książki powstał wpis o tym, jak uczyć dziecko asertywności od najmłodszych lat. Ale książkę "Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę" wydaną przez Blog Ojciec, chcę tutaj wrzucić także jako recenzję, bo to naprawdę fajna i wartościowa książka.

Dodatkowy plus to różne modele rodzin: wiewiórka Zosia mieszka z babcią, króliczek Julek - z mamą, tatą i dziesięciorgiem rodzeństwa, Stefcia i Michasia to dziczkowe bliźniaczki, lisek Benio jest jedynakiem i "oczkiem w głowie" swoich rodziców, a sowa Jadwinia mieszka sama i ma dużo przyjaciół.

Bałam się, że będą to takie bajki za bardzo edukacyjne. Wiecie, że wszystko w opowieści jest tylko po to, żeby był morał, który jest powtórzony siedem razy na różne sposoby, żeby dzieci na pewno załapały. Ale tak nie jest. Opowieści są proste, ciekawe, a jednocześnie nie można się przyczepić do niczego w ich przekazie. Dają też dzieciom narzędzia, ponieważ mamy tu zdania, którymi zwierzątka zadbały o swoje granice i dziecko może je po prostu wziąć jako swoje. Po każdej bajce jest też jedna strona (czyli akurat) dla rodziców, wyjaśniająca czemu dane zagadnienie jest ważne i na co warto zwrócić uwagę.

W książce jest pięć bajek, które dotyczą tych obszarów: integralność osobista (jedzenie), integralność osobista (ciało), blokowanie wyrażania emocji i etykietowanie, motywacja wewnętrzna vs motywacja zewnętrzna oraz odpowiedzialność społeczna vs odpowiedzialność osobista.

To naprawdę ważna pozycja dla dzieci. Myślę, że może być też pomocna, gdy mamy w otoczeniu kogoś dorosłego, kto ma kontakt z naszym dzieckiem, a komu trudno pewne kwestie wyjaśnić. Można poprosić, żeby osoba poczytała z dzieckiem bajkę, a przy okazji może coś zauważy i zmieni w swoim postępowaniu...

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu