ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Niebinarność?

Autor: Tosia

Książkę "Trzecia płeć świata" można przeczytać na raz i warto to zrobić.

To książka antropologiczna, a ja nawet nie jestem szczególnie zainteresowana podróżami, co zatem robi na tym profilu?

To książka opisująca istniejące w różnych kulturach osoby, które opisywane były w innych kategoriach niż kobieta i mężczyzna. Okazuje się, że różne kultury w różnych czasach dawały możliwość funkcjonowania pomiędzy lub poza tymi dwiema rolami społecznymi. Jak dla mnie to pokazuje, że jest to w jakiś sposób naturalne (wiem, to problematyczne słowo), po prostu ludzkie.

Człowiek jest bardziej skomplikowany, a właściwie ciekawszy niż podział na dwa. W sumie popatrzcie, ludzie są tak różni, że pomysł podzielenia sposobów funkcjonowania w społeczeństwie na dwie role wydaje się absurdalny. O, nigdy tak o tym nie myślałam!

Co ciekawe, ta trzecia (a czasem też czwarta czy piąta) możliwość mogły dotyczyć różnych sytuacji i różnych spraw. Czasem to była tylko opcja dla osób urodzonych jako chłopcy, żeby zajmować się kobiecymi sprawami. Czasem to była opcja dla kobiet, aby pełnić rolę męską. Czasem uznawano, że ludzie rodzą się jako ten ktoś inny. Czasem, że się nim stają albo że nawet mogą się stawać i od-stawać w ciągu życia. Bywa to powiązane z wyglądem, codziennym funkcjonowaniem, życiem zawodowym, seksualnym, partnerskim, hierarchią w grupie.

Trzecia płeć nie jest tożsama z tym, jak współcześnie rozumiemy niebinarność. Pod pewnymi względami zawiera się w pojęciu niebinarności (spełnia jej definicję), jednak należy pamiętać, że niebinarność dotyczy wyłącznie tożsamości płciowej osoby i jest niezależna od orientacji psychoseksualnej czy ról społecznych.

Za konsultację tekstu na grafikach ogromnie dziękuję @marasjezior 💛🤍💜🖤

Więcej o formach neutralnych w języku polskim znajdziecie na profilu Słownik Neutratywów Języka Polskiego

Za książkę dziękuję ALBUS Wydawnictwo

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu