ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

O sojuszniczeniu

Autor: Tosia

Trochę się obawiam wrzucać ten post. Nie wiem, czy zostanę dobrze zrozumiana. Mam nadzieję, że tak. Dotychczas zawsze tak było.

Bo absolutnie powinniśmy zmienić proporcje tego, co jest pokazywane w debacie publicznej. Usłyszeć tych, którzy nie byli dotychczas słyszani. Ale też mam poczucie, że są osoby, które wypadają ze ścieżki sojuszniczenia, bo nie mówi się o trudnościach, które można tam napotkać. A to szkoda. Bo potrzebujemy jak najwięcej osób sojuszniczych!

Pierwsze grafiki są dosyć uniwersalne. Ale sojuszniczenie osobom LGBT+ jest mi najbliższe. I to pierwsza z opisanych na grafikach myśli skłoniła mnie do poruszenia tego tematu. Serio, czułam, że nie mogę powiedzieć publicznie, że jest mi przykro. Dziękuję @marasjezior za to, że jest taką osobą, której odważyłam się to powiedzieć i która to zrozumiała. To mi pomogło po jakimś czasie ułożyć sobie tę kwestię. Byłoby to dużo trudniejsze, gdybym usłyszała, że nie wolno mi tak myśleć.

W poście jest tylko kilka takich trudnych myśli, możecie mieć oczywiście zupełnie inne. Często o ich nie mówimy, bo czujemy, że są krzywdzące wobec osób, które chcemy wspierać. I w sumie to dobrze, jeśli powstrzymujemy się przed niektórymi wypowiedziami publicznie. Ale w bezpiecznej przestrzeni jednej-kilku osób, z pozytywną intencją (taką: "pomóż mi to zrozumieć", "chcę sobie to jakoś ułożyć"), to myślę, że warto. Żeby właśnie nie utykać albo nie wypadać z tej drogi.

Będę wdzięczna za Wasze refleksje na ten temat. Tylko proszę o dobre intencje. Zapraszam też na stories, gdzie zapytałam Was o trudności w sojuszniczeniu. Większość osób pisze o obiektywnych trudnościach związanych z obawą o reakcje otoczenia. Ale są tam też trudności podobne do tych w poście. Które można sobie ułożyć, które można wyjaśnić. Będę próbowała wyjaśniać.

Dziękuję także @charka_rozlanie za możliwość pogadania o tym materiale.

*cishety - slangowo: osoby cispłciowe (czyli nie transpłciowe) i heteroseksualne, czyli ogólnie osoby nie należące do społeczności osób LGBT+

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu