ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

O wirusie HIV

Autor: Tosia

Dziś temat sztandarowy jeśli chodzi o edukację seksualną. Czyli... szkolny? Czyli wydawałoby się... nudny? No ten akurat jest naprawdę WAŻNY!

Wirus HIV przez lata budził przerażenie i grozę. Dziś właściwie sobie z nim poradziliśmy. Możesz mieć wirusa, ale jeśli się leczysz, to żyjesz sobie zwyczajnie i nikogo nie zakażasz. Potęga medycyny!

Słowo klucz: JEŚLI SIĘ LECZYSZ.

A więc: jeśli w ogóle wiesz, że jesteś HIV pozytywn_.

W Polsce mamy darmowe i dostępne leczenie. To nie jest wcale oczywistość jeśli chodzi o świat. Ale leży u nas kwestia badań. A jak się nie badamy, to się nie leczymy. Chorujemy. Zakażamy. Rodzimy noworodki z wirusem HIV, choć w ogóle nie musi tak być.

Nie ma grup ryzyka. To nie jest "wirus tych czy tamtych". To, że ktoś ma wirusa, nie oznacza, że jest taki czy owaki. To jest wirus nas wszystkich.

Jeśli nigdy się nie badał_ś lub to było dawno - idź. To darmowe i anonimowe. Profesjonalne. Rozmowa z osobą konsultującą w pakiecie - może dowiesz się czegoś istotnego. Idź i powiedz, że jakaś baba w internecie powiedziała, żeby iść. Idź z ciekawości. Idź, bo kiedyś może będzie tak, że bardzo będzie trzeba iść i już będziesz wiedzieć, co i jak, i stresu będzie mniej. Idź, żeby dać dobry przykład. Żeby w następnej ankiecie na czyimś stories kliknąć "TAK" (w mojej tylko 35% osób się badało, a mnóstwo osób tylko powodu ciąży!). Idź, a jeśli będzie Ci łatwiej, to weź kogoś ze sobą. A jeśli nie, to idź sam_a i możesz powiedzieć komuś potem, jak było.

Post jest pigułką wiedzy w temacie. Chciałam krótko, ale też chciałam to, co najważniejsze i dla większości osób. Myślę, że to jest to, co wystarczy, gdybyśmy wszyscy_tkie to wiedzieli_ały, ale na pewno to nie jest wszystko. Ale i tak powinno polecieć w świat!

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu