ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

O wstydzie...

Autor: Tosia

Wiecie, że z badań amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego wynika, że "ból fizyczny i silne doświadczenie odrzucenia społecznego są odczuwane w taki sam sposób"?

Dla mnie to bardzo zrozumiałe i intuicyjne. Jesteśmy istotami społecznymi. Warunkiem naszego przetrwania było (jest?) pozostawanie w grupie. Czasem jesteśmy w stanie zrobić naprawdę wiele (albo i zbyt wiele), aby w niej pozostać.

Brené Brown jest badaczką wstydu. Jeśli słyszysz o niej pierwszy raz - zacznij od jej wykładów TED, które polecam na końcu grafik. Jeśli masz mało czasu - obejrzyj tylko ten drugi.

Ja niedawno przeczytałam także jej książkę i zaznaczyłam w niej rekordową ilość cytatów i ważnych fragmentów. Więc polecam, mimo że nie czytało mi się jej łatwo i przyjemnie (i mam poczucie, że to przez formę, a nie tylko że trudna treść). Najważniejsze cytaty w moim subiektywnym wyborze znajdziecie na grafikach.

Bardzo podoba mi się też sformułowanie "gremliny", którym autorka określa te zawstydzające i wątpiące komunikaty w naszych głowach. Będę wykorzystywać z młodzieżą, bo "wewnętrzny krytyk" - choć dość powszechnie już znany - to nazwa, która nie zawsze się sprawdza.

Czy jednak odejście od wstydu oznacza mówienie wszystkim i o wszystkim? Absolutnie nie. "Wrażliwość opiera się na wzajemności i wymaga granic oraz zaufania. To nie nadmierna wylewność, to nie próba oczyszczenia się, to nie chaotyczne i przypadkowe obnażanie własnych uczuć, nie jest to również śmietnisko z informacjami w celebryckim stylu".

Ale najważniejszym przesłaniem książki jest to, co możemy robić ze wstydem i że już samo mówienie o nim, zmienia tak wiele. Pomaga i nam, i drugiej stronie, i całemu społeczeństwu, bo dekonstruuje te ciężkie i wąskie szufladki społecznych oczekiwań.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu