ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

"Obnoszenie się z seksualnością"

Autor: Tosia

Nie miało być więcej komiksów. Ale pod poprzednim pojawił się komentarz: "Jestem tolerancyjny, ale niech geje się nie obnażają ze swoją miłością. O! Kaśka i Karol się żenią! Gorzko! Gorzko!".

No i w mojej głowie, a potem pod ręką @doodle_by_jeanette powstał kolejny.

Pierwszy obrazek to taki trochę inside joke. Serio, jest taki pumpernikiel z parą w miłosnym objęciu na opakowaniu. Chciałam go mieć w tym komiksie, nawet jeśli nie wszyscy go kojarzą (wystarczy wpisać w google grafika "pumpernikiel").

Uwielbiam ten komiks, bo przez cztery obrazki oglądam go i myślę sobie, że no jakieś scenki po prostu, o co tu niby chodzi, a jak docieram do ostatniego, to muszę wrócić do wszystkich poprzednich, żeby w pełni zrozumieć przekaz (też tak macie?).

A to właśnie idealnie pokazuje, czym jest heteronorma. Nawet nie zauważamy, gdy zakładamy, że koleżanka ma chłopaka. Nie zauważamy, że pary dwupłciowe otaczają nas wszędzie - w filmach, reklamach, no chleba nawet nie kupisz bez oglądania heteroczułości. A ktoś inny opowiada przez kilka miesięcy o swoim ślubie i podtyka znajomym pierścionek zaręczynowy pod nos. No tak się robi, nawet jak kogoś to nie interesuje, to machnie ręką i pójdzie dalej.

Czy to wszystko jest złe? Samo w sobie nie. Ale jeśli inaczej reagujesz na te same zachowania pary jednopłciowej i dwupłciowej to to są tzw. podwójne standardy. Czyli niesprawiedliwość.

I warto się nad tym zastanowić. Bo emocje i stereotypy będą nam się włączać automatycznie. Ale możemy je poddać refleksji i mamy wybór, jak się zachowamy, co powiemy, a czego nie.

Więc jak mi ktoś mówi, że na marszach równości to się ludzie obnoszą ze swoją seksualnością, to myślę sobie: Serio? Ludzie się w ogóle obnoszą ze swoją seksualnością. Szeroko rozumianą. Tylko tego heteroobnoszenia jest tak dużo, że go już nie zauważamy. I dlatego marsze równości są takim świętem. Kawałkiem świata na chwilę bez heteronormy.

P.S. A wiecie, że para dwupłciowa to wcale nie musi być para heteroseksualna? Bo jedna osoba lub obydwie mogą być np. biseksualne. Ale większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. I to też jest heteronorma.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu