ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

#sexedpl czytany po trzech latach

Autor: Tosia

Ta książka to ikona. Kampania społeczna, która pojawiła się wraz z nią (krótkie filmiki ze znanymi osobami), była absolutnym hitem. Pamiętam, jak czekałam na kolejne jej odsłony! Wydaje mi się, że temat rzetelnej edukacji seksualnej w mediach masowych na taką skalę zaczął się właśnie wtedy.

Jak się ją czyta po trzech latach? Postanowiłam to sprawdzić.

Najważniejsze zauważone przeze mnie różnice pomiędzy książką a dzisiejszym językiem seksuologicznym zamieściłam na slajdach. No i kilka "czepnięć" uniwersalnych też tam się znalazło.

Jeśli ktoś nie kojarzy tej książki, to przybliżę: to zbiór wywiadów, które przeprowadziła Anja Rubik ze specjalistami_kami od seksualności w 2018 roku. Dzięki temu książka jest różnorodna, ale też trochę nierówna (czasem różne osoby o tym samym mówią trochę inaczej). Ale Anja nie napisała tej książki sama, co jest najczęstszym absurdalnym zarzutem w internecie.

Książka była wielokrotnie nazywana podręcznikiem do edukacji seksualnej, ponieważ porusza większość najważniejszych tematów:
🌳 dojrzewanie,
🏳️‍🌈 orientacja seksualna i tożsamość płciowa,
🕺 ciało i emocje,
🍆🍑 anatomia narządów płciowych,
👋 masturbacja,
🎉 orgazm,
☝️ pierwszy raz,
😖 wstyd,
👩‍🦽seks osób z niepełnosprawnością,
🆗 świadoma zgoda,
⚠️ przemoc seksualna,
💊 antykoncepcja,
⚡aborcja,
🤒 infekcje,
🦠 HIV/AIDS,
⚖️ prawa związane z seksualnością,
👩‍💻 internet i hejt,
🏠 rozdział dla rodziców.

Najczęstsze zarzuty? Promowanie aborcji, ideologii gender, antykoncepcji i homoseksualizmu, zachęcanie do masturbacji i w ogóle aktywności seksualnej. Dziś to już brzmi tak bardzo znajomo... Chociaż zdarzają się też zdania, że za dużo obrazków, a nie wszystkie tematy są kompleksowo wyjaśnione. Z tym drugim się zgadzam - dla mnie ta książka to podstawa, absolutne minimum. Ale właśnie takiej książki bardzo było nam trzeba na rynku. Atrakcyjnej, przystępnej, rzetelnej.

Czy po tych trzech latach polecam tę książkę? Tak, pomimo tego, co na slajdach, tak. A rewolucji, którą wywołała, już nic nie zatrzyma 💪

P.S. A oprócz książki jest Fundacja SEXEDpl która przez te kilka lat wszystkie zagadnienia opracowała bardzo szczegółowo!

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu