ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

"Tęczowa książeczka"

Autor: Tosia

Dziś wyjatkowo ważna recenzja - "Tęczowa książeczka". Czytałam ją dobrych kilka lat temu (w Polsce wyszła w 2016), pamiętam do dziś, który uczeń mi ją pożyczył i że sporo rzeczy mi się w niej nie podobało. Ostatnio okazało się, że Wydawnictwo Krytyka Polityczna planuje dodruk i z tej okazji za zapisanie się do newslettera oferuje e-book za darmo. Postanowiłam ściągnąć i przypomnieć sobie, co tam było nie tak. Skontaktowałam się też z Wydawnictwem i dostałam odpowiedź, że są ciekawi wszelkich uwag. Dlatego to taka ważna recenzja i zachęcam wszystkich, żeby również informowali o swoich uwagach! Szczególnie @lilacwix, którx nagrałx o tej książce kilka lat temu filmik na YouTube. Był on dla mnie bardzo ważny, bo dał mi poczucie, że ktoś jeszcze widzi to, co ja.

Ta książka reklamowana jest jako poradnik dla młodzieży LGBT+ oraz tych, którzy chcą się o tym więcej dowiedzieć. Tytuł oryginalny to: "Ta książka jest gejowska", a narratorem jest gej - po polsku jest to bardzo słyszalne, bo dużo jest tu męskich końcówek, zresztą autor wprost pisze o swoich doświadczeniach jako gej. Ale gdy skończyłam czytać tę książkę i ją zamknęłam, to na ostatniej stronie okładki przeczytałam, że rok po napisaniu tej książki osoba, która ją napisała, zrobiła coming out jako transpłciowa kobieta. Rozumiem, że wcześniej funkcjonowała w społeczeństwie jako gej i nie kwestionuję tego, że wie jak to jest. Ale byłoby dużo lepiej, gdyby ta informacja była gdzieś wcześniej z dodatkowym wyjaśnieniem.

Ten fakt sprawia, że tym bardziej dziwi mnie transfobia (i niestety nie tylko) zawarta w tej pozycji. Cytaty, które według mnie są bardzo nie-ok wraz z komentarzem znajdziecie na grafikach. Książka ma plusy: jest napisana lekkim, zabawnym językiem, dużo tu wypowiedzi osób LGBT+, są rozdziały o randkowaniu i o infekcjach. Pamiętam, że to dzięki niej poznałam słowo kamp i kampowy. Są też rozdziały o podejściu różnych religii i wyznań do osób LGBT+, o seksie, o kulturze społeczności LGBT+, mamy wskazówki dla rodziców i opiekunów.

Niestety uważam, że ilość minusów jest jednak zbyt duża i są one zbyt ważne.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu