ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

"To wszystko rodzina"

Autor: Tosia

Bardzo lubię pytać na lekcji o to, czym jest według uczniów_ennic rodzina. Was też jakiś czas pytałam i było bardzo ciekawie! Jeśli chcecie porozmawiać ze swoimi dziećmi na ten temat, to w polecanych książkach są dwie na ten temat, a o jednej napiszę teraz więcej.

„To wszystko rodzina!” - mamy tu sporo bezpośrednich żartów (ja lubię!), a przede wszystkim nie ma kłamstw ani koloryzowania, czego bardzo ostatnio potrzebowałam po kilku ostatnich lekturach… I dużo o tym, jak to różne są rodziny i jak różnie w nich jest: kiedyś były większe, dziś są raczej mniejsze; rodzice po rozwodzie mogą się lubić albo nie; można nie mieć rodzeństwa lub mieć, w tym przyrodnie lub przybrane (może wreszcie zapamiętam, które jest które ;)). Można mieć rodzinę patchworkową albo tęczową. Jest o adopcji, rodzinie zastępczej, Dziecięcych Wioskach, rodzinach z wyboru, a nawet o tym, że ciocia może być w podobnym wieku co jej siostrzenica.

Bardzo ważna jest dla mnie ostatnia część tej książki i może być ona ucząca także dla dużo starszych odbiorców niż wskazują na to rysunki. Są rodziny głośne i ciche, ruchliwe i spokojne, kłócące się głośno lub obrażające się na siebie po cichu, wspólnie gotujące i jedzące na mieście. Takie, w których wszyscy są podobni lub oczekuje się, że tacy będą i takie, w których jest duża różnorodność. Zazwyczaj mocno to sobie uświadamiamy, gdy wchodzimy w pierwsze poważniejsze związki lub gdy zaczynamy mieszkać z kimś innym niż rodzina. To bardzo ważne, żeby mieć świadomość tego, że każda osoba wynosi z domu inne przyzwyczajenia i przekonania na temat tego, co jest normalne i nie jest to atak na nasze zwyczaje. Jest też fragment o tym, że zarówno dzieci różnie zwracają się do rodziców, jak i rodzice wobec swoich dzieci używają czasem śmiesznych domowych określeń.

Polecam!

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu