ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Toksyczne relacje

Autor: Tosia

Wiecie, że toksycznie relacje to obecnie jeden z najczęściej wybieranych tematów w ankietach wypełnianych przez moich_je uczniów_ennice? Ten post nie jest kompleksowym omówieniem tematu. Nie opiera się na żadnej książce czy teorii. Przed lekcją wybrałam trzy pytania: jak rozpoznać toksyczną relację, czemu trudno z niej wyjść i co może w tym pomóc. A potem tworzyliśmy_łyśmy mapę myśli i rozmawialiśmy_łyśmy. I chciałam się podzielić naszymi / moimi głównymi przemyśleniami.

Rozmawiając o cechach toksycznych relacji, powiedziałam na jednej z lekcji o takim elemencie jakim jest nierozmawianie o problemach, trudnościach, emocjach. I ktoś powiedział: "proszę pani, ale to jest przecież trudne". No jasne, i to jeszcze jak!

No to jak to jest, czy to jest toksyczne, czy nie?

Przede wszystkim myślę sobie, że są różne rodzaje niemówienia o emocjach. Może to być udawanie, że nic się nie dzieje albo co gorsza przekonywanie drugiej strony, że sobie wszystko wymyśla. A może być milczenie i czekanie na lepszy moment albo nieporadne próby zaczęcia tematu, które przeradzają się w kłótnie, bo po drodze coś znowu poszło utartym schematem. I to jest oczywiście różnica.

Ale pomyślałam też, że po prostu może każdy_a z nas czasem zachowuje się (przynajmniej trochę) toksycznie. Bo bycie zawsze w 100% otwartym, szczerym, bezpośrednim, asertywnym i empatycznym człowiekiem jest chyba nierealne. Jasne, na pewno są takie sytuacje, gdy ktoś notorycznie przekracza nasze granice, manipuluje i nas zawodzi. I czasem trzeba po prostu uciekać. I jeśli ma nam w tym pomóc szybka ocena sytuacji pt. "O-oł, toksyczna osoba!" to zróbmy to i zwiewajmy.

Ale myślę też, że tak na co dzień, to warto na to spojrzeć mniej zero-jedynkowo i w tych odkrytych szarościach zobaczyć też siebie. I drugą osobę z jej trudnościami też. Myślę, że to nam może pomóc tworzyć bardziej autentyczne relacje.

Bardzo jestem ciekawa, co sądzicie, szczególnie o tym ostatnim temacie.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu