ZAMKNIJ
Wpisz słowo, którego szukasz w polu poniżej, a następnie kliknij "szukaj".
Kategoria wpisu:

Zdrowie psychiczne na co dzień i od święta

Autor: Tosia

Internet ostatnio pełen jest wspaniałych postów na temat zdrowia psychicznego w czasie świąt. To ważne, więc chcę, żeby ten wątek zaistniał także u mnie. W końcu to wychowanie do życia w rodzinie.

Ja w swojej pracy powtarzam częściej, że zdrowie psychiczne jest ważniejsze niż oceny, ale przecież jest ważniejsze niż cokolwiek. Razem ze zdrowiem fizycznym.

To nie jest egoizm. To jest rozsądek, a czasem instynkt obronny. Nasze ciało i nasza psychika to my.

Taki sobie wybrałam zawód (jestem psycholożką), że poznaję historie. I wiem, że rodziny są bardzo różne. I że niczego nie wiemy ani na pierwszy, ani na drugi rzut oka. A tabu rodzinne jest u nas bardzo silne, tzn. przekonanie, a wręcz poczucie, że wobec rodziny powinniśmy być lojalni, że o sprawach rodzinnych nie mówi się na zewnątrz, że wobec rodziny mamy zobowiązania lub że nie można być niewdzięcznym. To tabu podtrzymuje przemoc i cierpienie.

Ograniczanie lub zrywanie tak bliskich relacji jest najczęściej bardzo trudne. Ale czasem niezbędne do przeżycia. Cokolwiek i kiedykolwiek zdecydujecie, pamiętajcie, że "to nie wypada" to żaden argument. Ale "to niebezpieczne" owszem.

Zdaję sobie też sprawę, że o uwalnianiu się od szkodliwych rodzinnych relacji możemy mówić tylko w przypadku przynajmniej częściowej niezależności od rodziny. A to jest zależne od wielu czynników.

Mówcie innym o tym, co się u Was dzieje. I wiem, że wiele osób w to wątpi, ale telefony zaufania mogą być naprawdę pomocne (pracowałam kiedyś na trzech różnych).

Życzę Wam świąt po waszemu jak najbardziej się da.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ RÓWNIEŻ

Tu mnie znajdziesz:

crossmenu